Lista zajęć Warsztaty przyrodniczo-żywieniowe NOWOŚĆ

Warsztaty przyrodniczo-żywieniowe NOWOŚĆ

Kategoria

edukacja / inne

Opis

Warsztaty przyrodniczo-żywieniowe to projekt Trzy Be (Blisko siebie. Blisko natury. Blisko              rodziny), na który składają się:

- warsztat przyrodniczy „Dotknijmy lasu” (1h; październik)

- warsztat żywieniowy „Jem świadomie” (1,5h; listopad)

- warsztat holistyczny, czyli przyrodniczy + żywieniowy „Zapach Świąt” (2h; grudzień)

Koszt pakietu (3 spotkania): 50 zł/rodzic + dziecko

Koszt pojedynczych warsztatów: 30 zł/rodzic + dziecko

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 3-7 lat wraz z opiekunami: rodzicami, babciami, dziadkami.

CZEGO MOŻECIE SIĘ SPODZIEWAĆ?

Proponujemy udział w trzech spotkaniach z cyklu Trzy Be (Blisko siebie. Blisko natury. Blisko rodziny). Będą to kolejno: warsztat przyrodniczy, warsztat żywieniowy i spotkanie holistyczne, podczas którego połączymy zdrowe gotowanie z kreatywną zabawą. Podczas warsztatów przyrodniczych zaczepiamy w dzieciach miłość do natury, poprzez zabawę przekazujemy sporą dawkę wiedzy o otaczającym nas świecie. Na warsztatach żywieniowych uczymy się, rozmawiamy i przygotowujemy zdrowe dania z wysokiej jakości składników. 

WARSZTATY PRZYRODNICZE

W czasie zajęć łączymy sensorykę z zabawą, a to wszystko przeplatamy sporą dawką rzetelnej wiedzy przyrodniczej. Aktywizujemy liczne zmysły. Wąchamy, dotykamy oraz słuchamy lasu. Korzystamy z naturalnych materiałów tj. drewno, kamienie czy piasek. Zajęcia pomagają rozwijać umiejętności poznawcze i ciekawość świata w otoczeniu innych rodziców i dzieci. Razem otwieramy się na takie formy wspólnego spędzania czasu, aby u naszych dzieci nie miał szansy rozwinąć się Syndrom Deficytu Natury! W przyjaznej atmosferze pozwalamy sobie na złapanie oddechu i chwilę uważności.

WARSZTATY ŻYWIENIOWE

Zajęcia łączą w sobie trochę teorii i ulubioną część praktyczną, czyli przygotowywanie posiłków. Wspólnie obieramy, kroimy, mieszamy i oczywiście degustujemy. Nie liczymy kalorii, nie smażymy. Nie używamy też rafinowanych produktów. Powracamy do korzeni, do tego co dała nam natura. Zamieniamy śmieciowe jedzenie na prawdziwe. Używamy soli bez antyzbrylaczy, niesiarkowanych suszonych owoców, produktów bez cukru czy genetycznie zmodyfikowanej pszenicy. Przy komponowaniu dań wprowadzamy wiele przypraw, łączymy różne smaki tak, by końcowy produkt był nie tylko smaczny, ale i harmonijny. Będziecie wiedzieli, że zdrowe odżywianie wbrew pozorom jest szybkie i proste. Czyniąc taki świadomy wybór, dużo zyskujecie: od zaangażowania dzieci we wspólne przygotowanie posiłków, przez kreatywne spędzanie czasu, po coś najważniejszego - kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych na całe życie.

Prowadzenie: Kinga Abram, Dominika Sikora, czyli Miasto CUD

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

Brak ustawionych lekcji

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również