Lista zajęć Kultura i Natura!Jak za dawnych Słowian

Kultura i Natura!Jak za dawnych Słowian

Opis

Warsztaty kuchni prymitywnej i prelekcja historyczna o tym co jedli Słowianie, jak i w czym gotowali?
Uczestnicy poznają techniki gotowania w glinianych garnkach na ognisku.
Ugotujemy obiad składający się z polewki, drugiego dania i deseru.
Kuchnia dawnych Słowian do dziś fascynuje i skrywa wiele tajemnic.
Każde odkrycie archeologiczne utwierdza nas w przekonaniu, że jedli sezonowo, naturalnie, zdrowo i syto.
W kuchni stosowali różnego rodzaju piece, paleniska, nie stronili od wędzenia. Jednak najczęściej, przygotowywali brejki i polewki.
Zupa jest podstawą kuchni naszych przodków. Łatwa w przygotowaniu, rozgrzewająca i w dodatku pożywna. Dlatego podczas spotkania ugotujemy w glinianym garnku jesienną polewkę, upieczemy podpłomyki a na deser zjemy pieczone jabłka w glinie.
wstęp nieodpłatny - zapisy
Warsztaty poprowadzi: Katarzyna Miłochna Mikulska.
Zielarka– praktyk, animatorka kultury, pedagog. Właścicielka firmy edukacyjnej W Miejskiej Kniei Katarzyna Mikulska działającej od 2013 roku. Naucza o dzikich roślinach jadalnych oraz o medycynie ludowej. Współpracuje (od 2015 r) z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym oddział Grodzisko Żmijowiska gdzie w ramach archeologii doświadczalnej zgłębia jakie rośliny jedli nasi Przodkowie, jak je przechowywali oraz jaki miały wpływ na ich zdrowie. Prowadzi projekt Szkoła Rzemiosła Leśnego, w którym pokazuje jak w zgodzie z naturą można spędzić wolny czas a nawet zacząć żyć na stałe.
Współautorka takich książek jak: Kuchnia Survivalowa. Gotowanie w terenie bez ekwipunku cz. 1 i cz. 2, Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów oraz autorka najnowszej książki pt. Odporność z natury. Wydarzenie realizujemy we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany i Fundacją Life Change. Pokaż mniej

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

Brak ustawionych lekcji

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również