Lista zajęć Jestem z Ursynowa

Jestem z Ursynowa

Kategoria

inne / inne

Opis

URSYNOWSKI MARIENSZTAT:
DLACZEGO URSYNÓW PÓŁNOCNY PROJEKTOWANO JAKO FRAGMENT MIASTA A NIE PO PROSTU KOLEJNE OSIEDLE

W godzinach 13.00-15.00

Prowadzenie: Lidia Pańków, dziennikarka, reporterka i redaktorka zajmująca się zagadnieniami przestrzeni i kulturą wizualną XX w w kontekście przemian społecznych
Autorka książki
„Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego” (wyd. Czarne, 2016)

Spacer architektoniczny rozpoczniemy przed wejściem Biblioteki Publicznej Miasta St. Warszawy przy ulicy Koński Jar 10 - to przestrzeń, w której od roku 1979 działał ośrodek Zespołu Klubu Mieszkańców Osiedla Jary, a zakończymy w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy Indiry Gandhi 9.
W trakcie spaceru posłuchamy o nowatorskim jak na owe czasy projekcie Ośrodka Terapii Rodzin Synapsis, który miał obejmować animację, integrację i opiekę psychologiczną a nawet terapeutyczną nad lokatorami.

Idąc od z południa na północ osiedlowymi uliczkami od Ursynowa Centrum w stronę najstarszych kolonii Ursynowa Północnego, przyjrzymy się specyfice kompozycji przestrzennej, jaką założyli architekci. Będziemy badać hasło „eksperymentu społeczno - urbanistycznego” jakim był zgodnie z koncepcją zespół osiedli w południowym paśmie rozrastającej się Warszawy. Poznamy szereg pojęć, które organizowały projekt ursynowski: parter, uliczka, pieszociąg, plac, kształtowanie terenu, kompozycja przestrzenna, rozrzeźbienie bryły, małe formy architektury i poszukamy ich przykładów.
Pauzą w naszej wędrówce będzie plac przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej od strony frontowej elewacji Kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, gdzie będziemy mieć okazję podziwiać miejski plac - spełnienie aspiracji urbanistów marzących o stworzeniu funkcjonalnej i integrującej przestrzeni publicznej.

Przejdziemy ulicę Puszczyka zatrzymując się przy modelowej, również eksperymentalnej w formie i w programie Szkole Podstawowej nr 81 im. Juliana Ursyna Niemcewicza, skąd powędrujemy w stronę ulicy Wiolinowej, gdzie fontanna stanowiła kolejny punkt organizujący przestrzeń. Udamy się na Kopę Cwila dającą panoramiczny widok fragmentu dzisiejszej dzielnicy ujawniający głęboko ekologiczny wymiar całego zamysłu budowania osiedla o „ludzkiej skali”.

Uczestnicy dostaną niewielkie materiały wizualne, które przybliżą ferwor projektowy szerokość wizji zespołu osiedli, nad którego kształtem od początku lat 70. pracował zespół młodych entuzjastów pod kierunkiem Marka Budzyńskiego.

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 sb, 13:00
18.09.2021
2 godz. Warszawa,
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" sala „Bareja”

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również