Lista zajęć MUZYCZNE CZWARTKI Z MARIĄ HOLKĄ.

MUZYCZNE CZWARTKI Z MARIĄ HOLKĄ.

Kategoria

muzyka / inne

Opis

MUZYCZNE CZWARTKI Z MARIĄ HOLKĄ.

Wędrówki po świecie muzyki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Terminy spotkań:

  1. 20 stycznia 2022 r. (czwartek) godz. 18:00-19:30
  2. 17 lutego 2022 r.
  3. 17 marca 2022 r.
  4. 21 kwietnia 2022 r.
  5. 19 maja 2022 r.
  6. 9 czerwca 2022 r.
    Prowadzenie: Maria Holka.
    Wstęp wolny.
    Liczba miejsc ograniczona.

Spotkanie 1. JAK POWSTAJE PIOSENKA?
Kiedy słyszymy w radio piosenkę, na ogół nie do końca wiemy jakie są etapy jej powstawania. Piosenka to nie tylko tekst i muzyka. Pod tymi dwoma słowami kryje się dużo więcej. Wykład to przedstawienie historii produkcji muzycznej od czasów tzw. wałków pianolowych aż po dzień dzisiejszy, kiedy technologia zrewolucjonizowała rynek muzyczny, dając niemal każdemu nieograniczony dostęp do tworzenia i upowszechniania własnej muzyki.

Spotkanie 2. LUDOWI ROMANTYCY CZYLI OD ZALOTÓW DO GROBOWEJ DESKI.
Co znaczy ptaszek przelatujący nad kalinowym laskiem lub spadające jagody?
Czy to tylko poetyckie prezentacje przyrody, czy tkwi w tym głębszy sens?
To wykład o bogactwie symboliki zawartej w ludowych pieśniach, na przykładzie
kurpiowskiego repertuaru, związanego z tematyką miłosną.

Spotkanie 3. MUZYKA DAWNA - NIEODKRYTA KRAINA.
Muzyka średniowiecza i renesansu do dzisiejszego dnia jest w Polsce nieodkrytą kartą historii. Pomimo jej niesłychanego bogactwa wciąż pokutuje pogląd, że śpiewano wtedy tylko chorał a termin "muzyka dawna" odnosi się głównie do twórczości barokowej. Tymczasem zanim na świat przyszedł J.S. Bach, europejska muzyka rozwijała się i rozkwitała przez bez mała dziesięć wieków. Wykład to zaproszenie do krainy klasztorów, rynków, pałaców i zamków, to podróż po muzycznych bezdrożach naszego kontynentu wraz z trubadurami, waganatami,kantorami czy nadwornymi śpiewakami.

Spotkanie 4. OD RADŻASTANU PO GYPSY KINGA - O MUZYCE ROMÓW.
Romowie, potocznie zwani Cyganami budzą skrajne uczucia. Przez jednych kochani za wolność, barwność i niesamowitą kulturę muzyczną przez innych piętnowani jako społeczność pełna atologii, żyjąca na granicy prawa. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ten do dnia dzisiejszego bezterytorialny naród miał ogromny wpływ na muzykę wielu krajów Azji, Afryki czy Europy. Wykład przybliży słuchaczom różne odsłony muzyki romskiej począwszy od dalekich Indii, przez Turcję, Serbię, Rumunię czy hiszpańską Andaluzję.

Spotkanie 5. WIATR Z POŁUDNIA, WIATR ZE WSCHODU - nie tylko Goran Bregovic.
Choć z częścią tych krajów łączy nas podobieństwo języków, zwykle mało ziemy o kulturze muzycznej takich państw jak: Ukraina, Serbia, Chorwacja, Bośnia czy Słowacja. Wykład prezentuje w zarysie charakterystykę tradycyjnej muzyki południowo -wschodnich rejonów Europy oraz jej pogranicza z Azją opierając się na unikalnych nagraniach i przykładach filmowych.

Spotkanie 6. WYKŁAD FINAŁOWY: PRZEBOJE MUZYKI KLASYCZNEJ – CO TO ZA UTWÓR?
W literaturze muzyki klasycznej jest wiele utworów, które ze słuchu zna niemal każdy z nas. Pomimo to, często nawet znawcy tematu nie znają ich autorów i tytułów. Proponowany wykład to przedstawienie najsłynniejszych pereł muzyki poważnej, połączone z krótką opowieścią o każdym z nich. Na zakończenie wykładu krótki quiz z rozpoznawaniem zaprezentowanych uprzednio kompozycji.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 22 773 55 99.

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

Brak ustawionych lekcji

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również