Lista zajęć Małgorzata Kosko Rodzinny Konkurs Ceramiczny

Rodzinny Konkurs Ceramiczny

Kategoria

sztuka / ceramika

Opis

Zapraszamy do udziału w Rodzinnym Konkursie Ceramicznym „Zamiast karpia męczyć w wannie, z gliny ulep go starannie”. Konkurs ma charakter otwarty. Adresowany jest do rodzin z całej Warszawy. Przyjmujemy też zgłoszenia indywidualne.
Ilość miejsc jest ograniczona. O uczestnictwie w Konkursie decyduje kolejność zgłoszeń.
W jednej grupie mogą pracować jednocześnie trzy rodziny do czterech osób.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmujemy do 28 listopada 2022 r przez www.strefazajec.pl
Osoby rezygnujące z udziału w Konkursie prosimy o zgłoszenie rezygnacji mailem pod adres: [email protected], w celu zwolnienia miejsc innym uczestnikom.

Termin i miejsce:
3 grudnia 2022
Grupa I – godz. 10.00 – 12.00
Grup II – godz. 12.15 – 14.15
Miejsce: Dom Kultury „Włochy” – pracownia „Lepianka” ul. Bolesława Chrobrego 27, Warszawa

Wernisaż, ogłoszenie wyników oraz odbiór prac planowane są 17 grudnia 2022 o godz. 16.00
Miejsce: Artystyczny Dom Animacji – filia Domu Kultury „Włochy” ul. ks. Juliana Chrościckiego 14, Warszawa

Konkurs jest odpłatny.
Opłata rodzinna (do czterech osób) wynosi 50 zł za 120 min zajęć.
Dopłata za kolejną osobę wynosi 5 zł.
Wpłat można dokonać korzystając z szybkiej płatności na www.strefazajec.pl lub przelewem tradycyjnym na nr konta Domu Kultury „Włochy” 79 1240 6218 1111 0000 4620 4574
Opłata w tytule powinna zawierać nazwę: Rodzinny Konkurs Ceramiczny Karp 2022
Prosimy zachować dowód wpłaty do wglądu instruktora.
Opłata powinna wpłynąć na konto organizatora do 30 listopada br.
Osoby, które nie dokonają terminowej opłaty mogą zostać usunięte z listy uczestników.
Opłata nie podlega zwrotowi w przypadku nieobecności uczestników.

Liczymy, że podczas Konkursu powstaną prace ozdobne lub użytkowe inspirowane symboliką ryby, tradycją chrześcijańską i bożonarodzeniową oraz bezpośrednio odnoszące się do tematu konkursu. Uczestnicy z jednej rodziny mogą wykonać prace samodzielnie lub zbiorowo.
Oceny prac dokona jury wyłonione przez organizatora.

Inspiracja: Symbolika ryby.

Ryba zarówno w kulturze jak i w tradycji ma bogatą i złożoną symbolikę. Już w starożytności wiązano ją z kultem płodności i miłości. Ponieważ jest połączona z żywiołem wody kojarzono ją również z narodzinami i obfitością, odrodzeniem i wolnością. To symbol czystości, ofiary, mądrości i wiedzy. Jedna ze starożytnych legend starobabilońskich ukazuje w postaci ryby boga mądrości - Oannesa, który uczył ludzi uprawy pól i innych umiejętności. W Syrii ryba była symbolem szczęścia, zdrowia i życia. Symbolika życia nawiązywała także do niezwykłej płodności ryb, dlatego prawie wszystkie ludy uważały ją za symbol pełni życia i przekazywania życia.

Ryba jest znakiem pierwszych chrześcijan, który symbolizuje Jezusa Chrystusa. Chrystologiczne znaczenie ryby (sięgające korzeniami symbolu ryby przynoszącej ocalenie) wzięło swój początek z kolejności poszczególnych liter greckiego rzeczownika ichthys (ichtys) tzn. ryba. Litery składające się na ten wyraz to skrót wyrażenia: Jesous Christos Theon Hios Soter - Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel. W okresie prześladowań podobizna ryby stała się symbolem rozpoznawczym chrześcijan. Ryba jako symbol Chrystusa posiada podwójne odniesienie: z jednej strony łączy się z chrztem, gdyż żywiołem ryby jest woda a z drugiej odnosi się do eucharystii. Na malowidłach w katakumbach jest symbolem eucharystii. Ryba jako pokarm błogosławiony przez Jezusa pojawia się także wielokrotnie w Ewangeliach. Częstym motywem związanym z chrześcijaństwem jest połów ryb. Również podczas Ostatniej wieczerzy Jezus spożywał je z apostołami.
Karp na Wigilię?
Karp w Polsce hodowany i poławiany jest na dużą skalę jako ryba konsumpcyjna. Popularność tej ryby na naszych wigilijnych stołach to zasługa ministra przemysłu Hilarego Minca. W 1947 roku intensywnie reklamowano hasło "Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce". Promocja karpia miała pomóc rozwinąć gospodarkę w naszym kraju. Karp pojawiał się na świątecznych stołach głównie dlatego, ze był jedyną łatwo dostępną rybą. Wcześniej na wigilijnym stole królowały m.in. leszcze, sandacze, liny lub szczupaki.

Wymowa wegańska tytułu Konkursu.

W opinii naukowców kupowanie i trzymanie żywego karpia w wannie to zwyczaj prowadzący do niepotrzebnego cierpienia tych odczuwających ból, inteligentnych zwierząt. Cierpienie karpi zaczyna się w transporcie, bo są dostarczane do sklepów w nieodpowiednich zbiornikach. W basenach handlowych trzymane są w stłoczeniu, otrzymują niedostateczną ilość tlenu i okaleczają się wzajemnie. Bolesne dla ich układu nerwowego jest intensywne światło na stoiskach. Po zakupie duszą się w pozbawionych wody reklamówkach, potem w chlorowanej wodzie w wannie. Ostatecznie są pozbawiane życia przez niewykwalifikowanych do tego ludzi. W 2021 roku do rąk Ministra Rolnictwa trafiła petycja w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb w Polsce.

Zgłoszenie do Konkursu nie wymaga podania danych osobowych uczestników. Prosimy jednak o wyrażenie zgody na rozpowszechnianie wizerunków członków zespołu utrwalonych podczas konkursu, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Lekcje

Grupy:
Wszystkie
Grupa I godz. 10.00
Grupa II godz. 12.15


# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 sb, 10:00
03.12.2022
2 godz. Grupa I godz. 10.00 Warszawa,
Dom Kultury Włochy
2 sb, 12:15
03.12.2022
2 godz. Grupa II godz. 12.15 Warszawa,
Dom Kultury Włochy

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również