Lista zajęć Warsztaty "Lawendowy dzień"

Warsztaty "Lawendowy dzień"

Kategoria

sztuka / rękodzieło

Opis

INFORMACJA ORGANIZACYJNA
Uwaga! Zapis na listę oczekujących. Zajęcia rozpoczną się po zebraniu się minimalnej liczby chętnych niezbędnej do uruchomienia grupy. Uczestnicy, którzy dostaną się na zajęcia, zostaną poinformowani poprzez SMS lub wiadomość mailową. W razie pytań prosimy o kontakt - 502 715 306 lub ekodworzec@kulturalni.pl

Lawenda jest cudowną roślinką, szeroko używaną kosmetycznie i kulinarnie. Jest w pełni jadalna. Liście najlepiej jest zbierać, zanim roślina zacznie kwitnąć żeby były delikatne i najbardziej wartościowe.

Lawendę możemy użyć na wiele sposobów w kuchni, najczęściej do aromatyzowania syropów, herbatek, sałatek, ciast, napojów czy galaretek i miodów.

Lawenda w postaci naparu lub przyprawy działa pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przyspiesza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia.

Lawenda to roślina o bardzo długiej tradycji wykorzystania w Europie. Już sama nazwa, pochodząca z łaciny, wskazuje na częste wykorzystanie tych kwiatów: pochodzi ona od łacińskiego słowa oznaczającego kąpiel – lavo, lavare. Kwiaty lawendy były więc używane do aromatycznej, relaksującej kąpieli już wiele wieków temu. Prawie każdemu znany jest też popularny i skuteczny sposób na mole, czyli umieszczenie woreczków z kwiatami lawendy w szafkach i innych miejscach narażonych na obecność moli. Ze względu na przyjemny i intensywny zapach lawenda i jej olejki eteryczne są szeroko stosowane w przemyśle kosmetycznym.
Olejek lawendowy stosowany jest często w aromaterapii.

Właściwości lawendy

Lawenda jest znana z działania relaksującego i odprężającego. Olejek eteryczny lawendowy ułatwia zasypianie, zapobiega .
Także sam napar z lawendy ma podobne działanie.
Bakteriobójcze właściwości lawendy wspomagają walkę z infekcjami oraz przyspieszają gojenie ran.

W składzie chemicznym lawendy znajdziemy kwasy organiczne, sole mineralne, fitosterole, kumarynę, garbniki i oczywiście olejki eteryczne wpływające na jej unikalny zapach: geraniol, linalol, borneol, pinen, cyneol, furfurol oraz wiele innych. Za kolor lawendy odpowiadają antocyjany, które są silnymi przeciwutleniaczami.

Herbata lawendowa

jedną łyżkę stołową na kubek zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem co najmniej 5 minut. Lawenda może też być przygotowana jako kemoniada.
Wystarczy około 10 gramów lawendy na litr zimnej wody. Lawendę macerujemy w lodówce przez około 8-12 godzin. Świetnie smakuje z dodatkiem cytryny i mięty, dając zdrową i naturalną lemoniadę. Jako składnik takiej lemoniady można wykorzystać także lemoniadę zaparzoną we wrzątku, a następnie schłodzoną – najlepiej szybko, przez wlanie na kostki lodu.

na warsztatach wykonamy:

  1. Saszetki lawendowe
  2. Stemple lawendowe do kąpieli i masażu
  3. Lawendowe kadzidełka

Prowadząca: Beata Podsiadły - mydlarka, zielarka, fitoterapeutka, z wykształcenia pielęgniarka, założycielka i właścicielka pracowni Akademia 4 Pory Roku. Od 2007 przez swoją pasję inspiruje mieszkańców gminy Piaseczno. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze z dziedziny ginących zawodów, jak mydlarstwo i świeczkarstwo. Współautorka pierwszego w Polsce elementarza mydlarza “Nasze mydła i mazidła”.

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 pn, 18:00
27.02.2023
2 godz. Piaseczno,
Pracownia Spotkań - Dworzec Kultura

Recenzje

brak recenzji