Lista zajęć PięknoPole: Zimowy sen ważki – ratujemy naturalny ekosystem Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie

PięknoPole: Zimowy sen ważki – ratujemy naturalny ekosystem Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie

Kategoria

edukacja / inne

Opis

Z wikliny, odzyskanej - pochodzącej z corocznej wycinki nad Wisły i innych odzyskanych materiałów, wykonamy wielkoformatowe kosze, które ustawimy w basenie betonowego stawu w Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie. Do tych koszy zostanie zapakowana znaczna część mułu zgarniętego z dna stawu. Muł ten jest pełen jaj ważek oraz mnóstwa innych gatunków mikroorganizmów w różnych formach, zimujących w dnie stawu. Dotychczas, co roku, ten muł, po spuszczaniu wody ze stawu, był wywożony i wyrzucany gdzieś daleko. Był to coroczny brutalny reset tego ekosystemu, zamieniający staw w pustynię, która musi być na wiosnę zasiedlana od zera. Dzięki przechowaniu w ogromnych koszach części mułu wraz z bogactwem życia w nim zawartym, umożliwimy w roku następnym, kontynuację życia, które nagromadziło się w stawie w roku poprzednim. Umożliwimy ciągłość tego małego ekosystemu. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców, powstaną instalacje z organicznych materiałów - wielkie kosze, które spełnią pozytywną rolę w ekosystemie i urozmaicą panoramę osuszanego na zimę stawu.

Jan Sajdak - dyplom z wyróżnieniem w 2016 roku, obroniony w pracowni prof. A.J. Pastwy na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza i Miasta Stołecznego Warszawy w 2018 roku. Realizował swoje projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii. Ważnym terenem poszukiwań jest dla niego sztuka nurtu landart, Sztuka Ziemi, tworzona z naturalnych materiałów, często wyplatana z wikliny, i umieszczana pod gołym niebem, współbrzmiąca z krajobrazem wokół. Od lat rozwija swój projekt nadrzewnych gniazd dla ludzi, marząc o mieszkaniu na drzewach.

Pięknopole - projekt edukacji ekologiczno-artystycznej na Żoliborzu. Nazwa projektu nawiązuje do historycznego pochodzenia słowa Żoliborz: Joli Bord, czyli „Piękny Brzeg”. PięknoPole to pole uczestnictwa w warsztatach artystycznych, ściśle związanych z naturą, lokalnym ekosystemem i świadomym odzyskiwaniem odpadów.

Cykl realizowany w ramach pilotażu Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z Zieloną Wizją Warszawy: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

Grupy:
Wszystkie
2 grudnia
3 grudnia


# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 sb, 11:30
02.12.2023
3 godz. 30 min. 2 grudnia Warszawa,
Fort Sokolnickiego
2 nd, 11:30
03.12.2023
3 godz. 30 min. 3 grudnia Warszawa,
Fort Sokolnickiego

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również