Lista zajęć Nauka gry w szachy

Nauka gry w szachy

Kategoria

edukacja / inne

Opis

Szachy to gra umysłowa o wielowiekowej tradycji,która rozwija pamięć oraz logiczne myślenie.

Intelektualne i sportowe elementy szachów mają pozytywny wpływ zarówno na charakter, jak i na umysł wychowanków.

Szachy uczą dzieci oczywistej, jednakże umykającej im jeszcze prawdy, że ich zdanie, ocena, czy poglądy nie zawsze są słuszne i prawdziwe. Szachy przez swój aspekt sportowej rywalizacji uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć przeciwnika.

We współczesnej literaturze pedagogicznej szachy stanowią nieomal jeden ze wzorcowych przykładów narzędzia pedagogicznego, przynoszącego korzyści w praktyce wychowawczej zarówno młodego pokolenia, jak też i ludzi dorosłych. Szachiści mogą różnić się wiekiem, wiedzą, zdolnościami i doświadczeniem życiowym. Pomimo tych różnic każdy zaczynający studiowanie szachów może wynieść rozmaite korzyści.

 Korzyści płynące z nauki gry w szachy:

1) Rozwój zainteresowań

Dziecko poznaje nową dyscyplinę, której istotę stanowi samodzielne, logiczne rozumowanie, łączące poszczególne elementy wiedzy w jedną harmonijną całość odkrywaną za pomocą nowych form pracy.

2) Pobudzanie twórczej aktywności

Specyfika gry w szachy wyklucza odtwórcze traktowanie tego zagadnienia, dlatego też wszelkie próby bezmyślnego naśladownictwa skazane są z góry na niepowodzenie. Trzeba tworzyć własne rozwiązania.

3) Rozwój pamięci oraz uwagi (koncentracji)

Gra w szachy uczy koncentracji dzieci i wpływa także pozytywnie na rozwój ich pamięci, zmysłu obserwacji oraz wyobraźni wzrokowej.

4) Rozwój myślenia logiczne i wyobraźnia przestrzenna

Szachy rozwijają umiejętności: zasadnego działania, planowania, prawidłowego oceniania sytuacji, strategicznego myślenia, rozwijają zdolności matematyczne i umiejętność czytania ze zrozumieniem.

5) Pielęgnowanie u dzieci konsekwencji i wytrwałości w działaniu

Dzieci grające w szachy zupełnie inaczej podchodzą do porażek. Najczęściej starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku, podczas gdy ich rówieśnicy albo rezygnują z wykonania zadania, albo też obniżają sobie skalę trudności.

6) Kształtowanie pozytywnych cech charakteru

Szachy wykształcają poczucie obiektywizmu rozumiane tutaj jako uznawanie prawd innych ludzi, uczą tolerancji dla drugiej osoby, wyrozumiałości, ambicji, radzenia sobie z porażkami, działania i podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych, co jest pomocne w osiąganiu sukcesu szkolnego, a później zawodowego. Szachy uczą także odporności psychicznej i opanowania.

7) Satysfakcja z gry

Każde zwycięstwo sprawia szachiście satysfakcję. Dziecko dowartościowuje się w ten sposób i choćby jego przygoda z szachami w wieku dorosłym już się zakończyła, to na pewno będzie pamiętał swoje największe sukcesy i zwycięstwa.

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

Brak ustawionych lekcji

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również