Lista zajęć Otwarte Pracownie - Młodzieżowa Etno Akademia

Otwarte Pracownie - Młodzieżowa Etno Akademia

Kategoria

sztuka / rękodzieło

Opis

Młodzieżowa Etno Akademia ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna

Dzień 1. 20 lutego
Tytuł: Etnograficzna podróż po Polsce - poznajemy dawne tradycje
Opis: Widzieliście kiedyś żurawia na podwórku? Czy wiecie, na ile sposobów można wykorzystać wiklinę? Czy znacie jakieś słowa gwarowe? Na zajęciach wybierzemy się w małą podróż po dawnych polskich zwyczajach i zastanowimy się, czego dotyczą różnice w tradycjach regionalnych i czym zajmuje się etnografia. Poznamy realia życia codziennego na dawnej wsi i sprawdzimy, jakie historie mogą nam powiedzieć dawne przedmioty.

Dzień 2. 21 lutego
Tytuł: Karnawałowy świat na opak - polskie tradycje karnawałowe
Opis: Karnawał, inaczej Zapusty, to czas zimowy od Trzech Króli do Wielkiego Postu. Kojarzycie pewnie bale karnawałowe? A czy wiecie, jak dawniej obchodzono Zapusty? Na zajęciach opowiemy o polskich karnawałowych tradycjach. Wyjaśnimy uczestnikom określenie „świat na opak", pokażemy postaci pojawiające się w barwnym karnawałowym korowodzie i wykonamy tradycyjne maski.

Dzień 3. 22 lutego
Tytuł: Sztuka wycinanki ludowej
Opis: Okrągłe, prostokątne, warstwowe i ażurowe. Jakie wycinanki lubicie? Papierowe wycinanki są szczególnym elementem polskiego folkloru, ponieważ zachwycają feerią barw i misternych kształtów. Występują w wielu regionach i w każdym wyglądają trochę inaczej, a swoim dekoracyjnym wyglądem ozdabiały bardzo różne pomieszczenia chałupy. Na warsztatach przyjrzymy się różnym rodzajom wycinanki, by w końcu zmierzyć się ze stworzeniem własnej.

Dzień 4. 23 lutego
Tytuł: Etnografia Wisły
Opis: Na warsztatach spojrzymy na historię i znaczenie rzeki Wisły z antropologicznej perspektywy. Porozmawiamy o tym, jakie znaczenia Wisła miała dawniej i
ma obecnie dla ludzi i zwierząt, jaki obraz Wisły funkcjonuje w kulturze i społeczeństwie. Opowiemy ciekawostki oraz legendy i opowieści z nią związane, a także „przejdziemy" się z biegiem rzeki.

Dzień 5. 24 lutego
Tytuł: Etnodizajn – co to za twór?
Opis: Na zajęciach opowiemy, czym jest projektowanie, wzornictwo i etnodizajn, a także jak można się inspirować kulturą ludową. Zajęcia będą bazowały na sztuce i wzornictwie kilku regionów, a uczestnicy będą mogli zaprojektować własne przedmioty użytkowe z wykorzystaniem ludowych form i motywów.

Osobą prowadzącą będzie pani Justyna Orlikowska - antropolożka, edukatorka i badaczka, zaangażowana w projekty dotyczące szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, lokalnych tradycji i kultur regionalnych, a także projekty dotyczące wielokulturowości oraz współczesnych nurtów antropologii.

Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego (SPE) to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. Obszarem zainteresowań jest zarówno tradycyjna kultura ludowa, jak i współczesność np. procesy emancypacyjne, problemy grup mniejszościowych, czy współczesne rozumienie dziedzictwa. Do celów Stowarzyszenia należą m.in. budowanie postaw otwartości i tolerancji, rozumienia własnej kultury, przełamywania stereotypów, umiejętności odczytywania kodów kulturowych i posługiwania się nimi, wspieranie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, promocja etnologii jako nauki. Pracownia Etnograficzna realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie.

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 pn, 10:00
20.02.2023
2 godz. Piaseczno,
Pracownia Spotkań - Dworzec Kultura
2 wt, 10:00
21.02.2023
2 godz. Piaseczno,
Pracownia Spotkań - Dworzec Kultura
3 śr, 10:00
22.02.2023
2 godz. Piaseczno,
Pracownia Spotkań - Dworzec Kultura
4 czw, 10:00
23.02.2023
2 godz. Piaseczno,
Pracownia Spotkań - Dworzec Kultura
5 pt, 10:00
24.02.2023
2 godz. Piaseczno,
Pracownia Spotkań - Dworzec Kultura

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również