Lista zajęć Wycieczka Śladami wybitnych „wadowiczan" - Józef Bilczewski i jego Wilamowice

Wycieczka Śladami wybitnych „wadowiczan" - Józef Bilczewski i jego Wilamowice

Kategoria

inne / inne

Opis

WYCIECZKA Śladami wybitnych „wadowiczan” – Józef Bilczewski i jego Wilamowice
29 sierpnia (czwartek), godz. 8:00, dla osób od 16 lat, zapisy przez strefazajec.pl

Wilamowice to niewielkie miasteczko położone na pograniczu śląsko-małopolskim, w pobliżu Kęt. Jego początek dali osadnicy pochodzący z Niemiec (z obszaru środkowego Renu). Wraz z upływającymi wiekami kultura przybyszy mieszała się z kulturą lokalną (w tym z polską), tworząc swoistą mieszankę kulturową. Stąd też dzisiaj dziedzictwo historyczno-kulturowe Wilamowian wyróżnia się w skali Europy. Kultura wilamowska cechuje się nie tylko odmiennymi tradycjami, ale przede wszystkim własnym, unikatowym językiem. Język ten, podobnie jak historia miasta i tradycje etnograficzne są obiektem badań naukowców z całej Polski oraz Europy. Wilamowice poprzez swoją wyjątkowość i folklor przyciągają rzesze turystów, którzy szczególnie tłumnie odwiedzają miejscowość w okresie Świąt Wielkanocnych, aby móc obejrzeć tradycję miejscowych „śmiergustów”.

Muzeum Miejskie w Wadowicach we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wilamowianie” zabierze uczestników wycieczki w niezwykłą wyprawę – wyprawę, która pozwoli odkryć kulturę wilamowską, jej historię oraz język. Ponadto poznamy związki Wilamowian z Wadowicami, które za sprawą św. Józefa Bilczewskiego przybrały wyjątkowy charakter. Przewodnikami po historii miasteczka i ludzi go tworzących będą: Justyna Majerska-Sznajder, dr Tymoteusz Król (oboje ze Stowarzyszenia „Wilamowianie”, twórcy Muzeum Kultury Wilamowskiej), a także prof. Konrad Meus z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (współautor monografii i autor cyklu artykułów o dziejach Wilamowic).

Kolejnym punktem naszej podróży będzie zwiedzanie Ogrodów KAPIAS w Goczałkowicach, które swoją historią sięgają do roku 1979. Wówczas właściciel Bronisław Kapias zaczął sadzić różnorodne rośliny na niewielkim skrawku ziemi. Tak powstały dwa ogrody: stary i nowy. Będzie to doskonała możliwość odpoczynku na łonie natury. Na terenie obiektu znajduje się restauracja, w której serwowane są domowe obiady i pyszne desery. Można również odwiedzić Centrum Ogrodnicze i zakupić rozmaite rośliny.

Wyjazd o godz. 8:00. Powrót w godzinach wieczornych.
Nie zapewniamy wyżywienia. W cenie: wykłady, zwiedzanie Sanktuarium Św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego oraz Muzeum Kultury Wilamowskiej, słuchowisko języka Wilamowskiego, wstęp do Ogrodów Kapias i przejazd.

Zapraszamy na wspólne odkrywanie historii śladów „wadowickich” świętych!

Zbiórka i wyjazd na wycieczkę z dworca PKS.

Wyjazd o godz. 8:00, planowany powrót ok. 18:00

Cena: 50 zł

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

Grupy:
Wszystkie
Wycieczka Śladami wybitnych „wadowiczan" - Józef Bilczewski i jego Wilamowice


# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 czw, 08:00
29.08.2024
9 godz. Wycieczka Śladami wybitnych „wadowiczan" - Józef Bilczewski i jego Wilamowice Wadowice,
Muzeum Miejskie - sala warsztatowa

Recenzje

brak recenzji