Lista zajęć Agnieszka Podlaska Fascynujące Eksperymenty - Warsztaty LATO 2023

Fascynujące Eksperymenty - Warsztaty LATO 2023

Kategoria

edukacja / inne

Opis

UWAGA!
Zajęcia odwołane z powodu zbyt małej liczby zadeklarowanych uczestników.

FASCYNUJĄCE EKSPERYMENTY
Wakacyjne warsztaty naukowe z Junior Odkrywca to codzienne spotkania z niezwykłymi naukowcami oraz ich wielkimi odkryciami. Każdego dnia poznacie profil danego badacza. Idąc śladami jego odkryć wykonacie wyjątkowe eksperymenty, które pozwolą Wam wejść w skórę prezentowanego naukowca.
Dzień 1. Johann Rudolf Glauber (chemia). Od wieków ludzie pragnęli bogactwa. Za wszelką cenę chcieli znaleźć tzw. kamień filozoficzny, który umożliwiłby im przemianę zwykłych, nie wartościowych substancji w drogocenne złoto. Glauber – niemiecki aptekarz, alchemik - twierdził, że był bardzo bliski temu znalezisku. Co takiego odkrył? Dowiemy się tego przeprowadzając bardzo kolorowe, burzliwe i nie rzadko wybuchowe reakcje chemiczne.
Dzień 2. Ludwik Hirszfeld (biologia). To polski lekarz, bakteriolog oraz twórca podstaw nauki o grupach krwi. Tego dnia dowiecie się wszystkiego o krwi: czym jest, co zawiera, czy wszystkie organizmy żywe mają krew i czy zawsze jest ona czerwona. Wykonamy próbki sztucznej krwi, pobawimy się w lekarzy przetaczając sztuczną krew i sprawdzając jak przy tym ważna jest znajomość grup krwi. Powstaną też modele żył, które zabierzecie do domu na pamiątkę.
Dzień 3. James Watson i Francis Crick (biologia). Ich słynnym dziełem, nagrodzonym w 1969 r. Nagrodą Nobla jest model DNA. Czym jest DNA? Gdzie się znajduje? Jak go wydobyć z komórki? Czy można je zobaczyć bez udziału mikroskopu? Tym wszystkim zajmiemy się na naszych zajęciach. Pobawimy się w biologów molekularnych i stosując specjalny protokół biochemiczny wyizolujemy DNA z komórek roślinnych. Następnie zwirujemy je w wirówkach laboratoryjnych w eppendorfach, które zabierzecie do domu.
Dzień 4. Maria Skłodowska-Curie (chemia/fizyka). To dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, jednocześnie pierwsza kobieta w historii nauki, która tę nagrodę otrzymała. Co takiego odkryła? Między innymi świecący w ciemności rad. Podczas zajęć zbadamy kilka różnych substancji, które mają właściwości luminescencyjne. Podobnie jak Richard Willstatter, badacz uhonorowany Nagrodą Nobla w 1915 r. za badania nad barwnikami roślinnymi, zbadamy też świecący w świetle UV chlorofil.
Dzień 5. Isaac Newton (fizyka). Tak, dobrze pamiętacie, to ten naukowiec oberwał jabłkiem w głowę. Dzięki temu odkrył prawo powszechnego ciążenia, czyli grawitacji. Czym jeszcze się zajmował? Co to jest pryzmat i widmo? Powtórzymy eksperymenty Newtona. Pobawimy się światłem, tęczą, za pomocą zasilanych bateriami silników skonstruujemy barwne koła Newtona, sprawdzimy czy wszystkie żarówki dają takie samo światło.

Zajęcia płatne | 200zł / za cały tygodniowy cykl warsztatów
Minimalna liczba osób wymagana do rozpoczęcia zajęć | 8os.

Lekcje

# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 pn, 10:30
17.07.2023
1 godz. Warszawa,
„NIKIFOR”, pracownia plastyczno-rękodzielnicza, piętro I
2 wt, 10:30
18.07.2023
1 godz. Warszawa,
„NIKIFOR”, pracownia plastyczno-rękodzielnicza, piętro I
3 śr, 10:30
19.07.2023
1 godz. Warszawa,
„NIKIFOR”, pracownia plastyczno-rękodzielnicza, piętro I
4 czw, 10:30
20.07.2023
1 godz. Warszawa,
„NIKIFOR”, pracownia plastyczno-rękodzielnicza, piętro I
5 pt, 10:30
21.07.2023
1 godz. Warszawa,
„NIKIFOR”, pracownia plastyczno-rękodzielnicza, piętro I

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również