Lista zajęć Fryderyk Chopin - Homo Artifex

Fryderyk Chopin - Homo Artifex

Kategoria

muzyka / inne

Opis

FRYDERYK CHOPIN - HOMO ARTIFEX
czyli koncert-spektakl o talencie i byciu sobą

Termin: 19.04.2024, godz. 19.00

Katarzyna Thomas – sopran
Piotr Szafraniec – pianista
Dariusz Jakubowski – aktor/ scenariusz/reżyseria

           Dwie miniatury teatralne Mariana Hemara „Umowa” 
           i “Kosmopolita” oraz fragmenty “Fausta” J.W. Goethego       
                       „Dedykacja” i „Prolog”. 
                       Muzyka: Fryderyk Chopin

Myślą przewodnią koncertu jest zdanie J.W. Goethego:„czasem drogo kosztuje ta odrobina życia i wolności”.

Ten wielowymiarowy projekt, poetycko-muzyczny stand up artystyczny, który jest jednocześnie koncertem,spektaklem i spotkaniem z publicznością z elementami wykładu performatywnego,łącząc w sobie gatunki i mieszając konwencje, z powodzeniem prezentowany jest zarówno w salach filharmonicznych, jak i na deskach teatralnych. Między innymi:

w Muzeum Literatury w Warszawie, w Filharmoniach Podkarpackiej i Świętokrzyskiej , na Festiwalu Chopiniana w Łazienkach Królewskich w Warszawie ,w Ośrodkach Chopinowskich w Sannikach i Szafarni,na koncertach Towarzystwa im.F.Chopina , w Teatrze Studio w Warszawie, w Teatrze im.Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim ,w Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie.

Odwieczny problem bycia sobą…

„Dobrem powierzonym” zwykł określać talent Witold Lutosławski.
Jak nim zawiadywać? Odwieczne dylematy, wybory, kompromisy człowieka, artysty.
Jedynie kostium i forma się zmieniają. By talent pomnażać, by mógł służyć ludziom, winniśmy mądrze obracać tą ewangeliczną walutą. Czy masz wybór, czemu służysz? Czemu służy twój talent Tobie, sztuce, narodowi, konwencji, komercji? Czy bardziej pozostać artystą, czy poświęcić się dla narodu? Czy być patriotą, czy kosmopolitą? Czy to się wyklucza? Czy presja patriotyzmu nie bywa opresją? Czy poklask publiczności jest jedyną miarą? Co jest naszą powinnością? Odwieczny problem wierności swojemu talentowi…

Idealnym do tego materiałem okazały się fragmenty „Fausta” J.W.Goetnego i dwie jednoaktówki M. Hemara „Kosmopolita” i „Umowa” napisane w latach 60-tych dla Radia Wolna Europa, przedstawiające hipotetyczne obrazy z życia Fryderyka Chopina.

A w warstwie muzycznej :

Preludium e-moll op.28 nr 4
Hulanka /sł.S.Witwicki/
Śliczny chłopiec /sł.B.Zaleski/
Scherzo b-moll op.31/Sonata b-moll cz.1
Etiuda c-moll op.10 nr 12
Preludium E-dur op.28 nr 9
Mazurek a-moll op.68 nr 2
Mazurek F-dur op.68 nr 3
Chopin/Viardot:La jeune fille /sł.L.Pomey/
Preludium Des-dur op.28 nr 15
Preludium g-moll op.28 nr 22
Melodia /sł.Z.Krasiński/
Etiuda c-moll op.25 nr 12

Recenzja. Festiwal Art of Narol 2020
Dzień trzeci. Słowo i muzyka.
12 września, w sobotni wieczór, odbyło się metafizyczne spotkanie z Fryderykiem Chopinem, a zabrali nas w tą niezwykłą podróż: Katarzyna Thomas, Dariusz Jakubowski i Piotr Szafraniec. Myślą przewodnią koncertu było zdanie J.W. Goethego: „Czasem drogo kosztuje ta odrobina życia i wolności”. Ten wielofunkcyjny projekt, który był „jednocześnie koncertem, spektaklem i spotkaniem z publicznością z elementami wykładu performatywnego, łączył w sobie gatunki i mieszał konwencje.” Artyści zaprezentowali twórczość Fryderyka Chopina oraz wprawili w zadumę nad wiecznie żywymi problemami: homo artifex, czyli człowiek- artysta, twórca, jak zawiaduje swoim talentem? Komu lub czemu służy- sobie czy ojczyźnie? Fryderyk Chopin, to patriota, czy kosmopolita? Czy jedno wyklucza drugie? Z takimi i innymi pytaniami zderzył nas Dariusz Jakubowski, tworząc wielowymiarową oraz dynamiczną postać prezentując jednocześnie warsztat aktorski rzadko już dziś spotykany na ekranach telewizorów czy kin. Równolegle Piotr Szafraniec i Katarzyna Thomas prowadzili nas w mistrzowski sposób warstwą muzyczną naszego wielkiego romantyka, to było właśnie sacrum i profanum w jednym- muzyka wywodząca się z twórczości ludowej (profanum), ale skomponowana i obdarzona nadprzyrodzonością (sacrum).

**Wstęp bezpłatny / zapisy

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

Brak ustawionych lekcji

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również